Relacja z konferencji inwestycyjnej dla klientów Aviva

microphone-704255_1280

W środę 15.04 w warszawskim hotelu Mariott odbyła się konferencja dla klientów Aviva, a jej głównym tematem były inwestycje. Pierwszą część konferencji poprowadził prezes Aviva Investors Poland SA, pan Marek Przybylski. Omówił obecną sytuację gospodarczą w podziale na trzy regiony – USA, strefa euro oraz Polska.

Najistotniejsze kwestie poruszone przez Prezesa:

– pogorszenie warunków na rynku pracy, odnotowuje się zatrudnienie ale w tabelach nie podaje się że są to części etatów,

Strefa euro

– gospodarka powinna przyśpieszyć dzięki tanim kredytom. Ludzie zaciągają kredyty i kupują, co nakręca gospodarkę. Jednak dzieje się to bardzo wolno,

– w strefie euro wśród analityków przeważają pozytywne prognozy dotyczące gospodarki,

– brak inflacji spowodował, że klienci nie wydają pieniędzy bo liczą na to, że będzie jeszcze taniej. To spowalnia gospodarkę,

– bezrobocie bardzo wolno spada,

Strefa USA

– bardzo pozytywne zapatrywania na stan gospodarki przez analityków w USA,

– bardzo wysokie oczekiwania co do dalszego rozwoju gospodarki USA,

– długa zima nieco pokrzyżowała plany producentom, gospodarka zaliczyła nieco spadków w związku z tym,

– bardzo niskie bezrobocie, ale jest bardzo niska jakość zatrudnienia (zatrudnienie bez gwarancji pracy, a co za tym idzie – zarobków),

– zmiany na bilansie energetycznym USA – za kilka lat USA będą produkować tyle energii ile zużywają, co ma wpływ na ceny ropy naftowej na świecie.

Strefa Polska

– bliżej nam do dynamiki gospodarki USA niż strefy euro,

– nadal panuje głęboka deflacja, ale w przyszłym roku inflacja powinna osiągnąć okolice 1% (rząd chciałby żeby za rok było 2,5% inflacji),

– wysoki wskaźnik PMI wskazuje na optymistyczne nastroje w polskiej gospodarce.

Koniec obligacji?

Prezes potwierdził to co wyczytałam w ostatnich dniach – kończy się hossa na obligacjach. Obecnie kredyty są najtańsze w historii. Prognozowane jest utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie przez najbliższe 1,5 roku do 2 lat. Z tego względu obligacje będą ryzykownym instrumentem. W związku z tym warto rozważyć inwestycję w akcje, tym bardziej, że obecnie giełda warszawska jest osłabiona zawirowaniami z OFE i konfliktem na Ukrainie. Analiza danych historycznych na konferencji pokazała, że osłabieniu na rynku obligacji zawsze towarzyszyły solidne wzrosty na rynku akcji.

Średnie stopy zwrotu z poszczególnych instrumentów inwestycyjnych

– instrumenty pieniężne – rynki rozwinięte – 0,1-0,2%; rynki rozwijające się – ok. 3%; Polska – ok. 1%,

– obligacje – rynki rozwinięte – ok. 0%; rynki rozwijające się – 6%; Polska – 1,5-2%,

– obligacje przedsiębiorstw – rynki rozwinięte – 2-3%; rynki rozwijające się – 4,5%; Polska – ok. 3-4%,

– akcje – rynki rozwinięte – 4,5%; rynki rozwijające się – 8%; Polska – ok. 6%,

Zatem w co inwestować? Z powyższego zestawienia wynika, że rozsądnym wyjściem są obligacje przedsiębiorstw oraz akcje. Oczywiście inwestycje w tych obszarach wiążą się z pewnym ryzykiem. Rozwiązaniem możę być inwestycja poprzez sensownie zarządzane fundusze, choćby te oferowane przez Aviva.

Prezentacja Łukasza Olszewskiego “Oszczędzanie i inwestowanie może być bezpieczne i atrakcyjne czyli alternatywa dla lokaty bankowej”

Drugą część konferencji była oparta o prezentację, którą miałam okazję w większej części wysłuchać na Klubie Inwestora, który odbywa się cyklicznie w naszym oddziale.

Co z tym WIBOR?

Łukasz swoje wystąpienie rozpoczął od zaprezentowania danych dotyczących zmian WIBOR na przestrzeni ostatnich 10 lat. I tu zaskoczenie, już zapomniałam, że 10 lat temu WIBOR był w okolicach 5,55%, w pewnym momencie osiągnął 6,85%, by obecnie spaść do zawrotnego poziomu 1,5%. Co w związku z tym? Lokaty bankowe są śmiesznie oprocentowane. Zasadniczo jest jednak prawidłowość – im mniejszy bank, tym bardziej mu zależy na pozyskaniu środków, więc lepsze warunki na lokacie. Im większy bank, tym gorsze warunki na lokatach. Obecnie dla lokat 12-miesięcznych za bankier.pl najlepsza oferta lokat to 2,9%. Średnio na lokacie na rok zarobimy 1,7%. W dużych bankach średnie oprocentowanie lokaty to 1,3%, a największy polski bank dalej rewelacyjne 0,6% na lokacie na rok.

Jakie są alternatywy dla lokat?

Zatem w co inwestować? Okazuje się, że ciekawą propozycją mogą być spółki dywidendowe. Wypłacają one dywidendy swoim akcjonariuszom na poziomie 3-4%.

Oczywiście optymalnym rozwiązaniem będzie zainwestować w te spółki przez fundusze inwestycyjne. Minimalizowane jest wtedy ryzyko wynikające z braku wiedzy. Oczywiście dywersyfikacja funduszy i tworzenie portfeli zbilansowanych, np. 60% obligacji i 40% akcji. Panowie z Aviva Investors przygotowali taki portfel, który powinien dać ok. 10% w skali roku. Portfel może jest nieco zachowawczy, ale dla większości niezbyt zorientowanych inwestorów to ciekawe rozwiązanie.

Rekomendowane było inwestowanie w UFK (ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe). O tym jednak napiszę oddzielny artykuł bo to dużo wiedzy. Natomiast skoncentrowali się na korzyściach podatkowych. Mało kto o tym wie, więc tym bardziej warto temat pociągnąć i rozwinąć.

W strefie pytań pojawiły się kwestie nowych funduszy dostępnych w ofercie Aviva. W najbliższych miesiącach powinien pojawić się fundusz mający na celu zabezpieczyć klienta przed inflacją, a także dać zyski wyższe niż na lokacie. Powinien on wypracować ok. 5% więcej  niż depozyt bankowy. Myślę, że to będzie bardzo ciekawa propozycja dla średnio agresywnych inwestorów. Fundusz ten powinien pojawić się w okolicach III kwartału tego roku.

W przyszłym roku m pojawić się kolejny nowy fundusz wypłacający zyski. Szczegółów jednak jeszcze nie ma. Miło jednak widzieć, że coś się dzieje w Avivie i mądre głowy szukają ciekawych rozwiązań dla klientów.

Gdyby się ktoś zastanawiał w co inwestuje prezes Przybylski to… zapraszam na kolejną konferencję inwestycyjną. Można zadać i takie pytania, ci co dziś byli już wiedzą jakiego typu inwestorem jest sam prezes.


Jeśli chcesz wziąć udział w kolejnej konferencji inwestycyjnej Aviva…

Jeśli chce dowiedzieć się jakie mechanizmy kierują rynkiem finansowym…

Jeśli chcesz przekonać się, że można mówić o akcjach, obligacjach i pieniądzach w przystępny sposób…

…to zapraszam Cię do współpracy!

Aleksandra Krajnik

Doradztwo ubezpieczeniowe to moja pasja. Jako agent pracuję od 2014 roku i zabezpieczam życie i zdrowie setek osób. Polisa to doskonałe narzędzie pod warunkiem, że kwestie prawne są poukładane - współpracuję więc z prawnikami, księgowymi, doradcami sukcesyjnymi. Otaczam klientów kompleksową opieką.