Czy znasz statystyki wypadków drogowych w Polsce?

fire-22332_1280

Zastanawialiście się kiedyś ile jest wypadków drogowych każdego roku w Polsce?

Poniższe dane dotyczą roku 2014 i pochodzą z raportu Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce w 2014 roku. Aby przybliżyć wartości liczbowe odniosę się do pewnych obszarów, które pozwolą czytelnikom zobrazować wielkość tragedii.

Ile wypadków przydarza się co roku w Polsce?

W 2014 roku miało miejsce 34 970 wypadków. W wypadkach zginęła co dziesiąta osoba, czyli

– jeden wieżowiec/biurowiec z centrum Warszawy nie przyszedł następnego dnia do pracy.

Rannych zostało 42 545 osób, czyli

– jednego dnia w szpitalu znaleźli się wszyscy mieszkańcy Otwocka.

Najwięcej wypadków ma miejsce na drogach krajowych i powiatowych, przy czym te na drogach krajowych charakteryzuje dwukrotnie większa liczba zabitych, niż w wypadkach na drogach powiatowych.

Nic mi się nie przydarzy, bo jeżdżę tylko jak jest ładna pogoda, wtedy jest bezpiecznie!

Najwięcej wypadków przydarza się w lipcu, jest to 10% wszystkich wypadków. Najmniej wypadków ma miejsce w lutym, bo tylko 6%, przy czym najwięcej zabitych było w październiku. Do wypadków najczęsciej dochodzi w piątki w godzinach 14-19, ale najwięcej osób ginie w soboty, czyli

– największe prawdopodobieństwo ulegnięcia wypadkowi jest w tracie powrotu z pracy w piątek gdy planujemy zbliżający się weekend lub w sobotę jadąc na grilla do znajomych.

Nie mam prawa jazdy, wypadek mi nie grozi!

Najczęściej przyczyną wypadku jest zderzenie pojazdu w ruchu i wypadki tego typu stanowią ponad 51% ogólnej liczby wypadków i tu najwięcej osób ponosi śmierć, bo około 40% ogólnej liczby zabitych w wypadkach.

Ofiarami wypadków niezmiernie często są piesi. Potrącenia stanowią aż 26% wypadków. W wyniku potrącenia ponad 1100 osób poniosło śmierć, a 8,4 tysiąca osób rocznie zostaje rannych, czyli

– wszyscy uczestnicy uczestnicy 35 PZU Maratonu Warszawskiego ucierpieli w wyniku potrącenia.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/35-maraton-warszawski-utrudnienia-w-ruchu/hzeq0

Najczęściej przyczyną wypadku z udziałem pieszego jest jego nieostrożne wejście na jezdnię lub jej przekraczanie w miejscu niedozwolonym. Bardzo często piesi ulegają wypadkom wchodząc na jezdnię przy czerwonym świetle.

Młodość jest moim atutem, mam świetną koncentrację i refleks!

Zarówno świetna koncentracja jak i refleks nie znajdują odbicia w statystykach odnoszących się do struktury wiekowej ofiar wypadków. Ilustruje to poniższy wykres.

struktura wiekowa ofiar wyoadkow

Najczęściej w wypadkach cierpią ludzie młodzi, przed którymi świat stoi otworem. Są to osoby które dopiero co założyły rodzinę, mają małe dzieci, rozwijają swoją karierę zawodową. Wypadek może przekreślić nie tylko dalszy rozwój zawodowy, ale wpędzić rodzinę w poważne tarapaty finansowe.


 

Czy jesteś w stanie zagwarantować sobie i swojej rodzinie, że nie będziesz uczestnikiem wypadku na drodze?

Jaką masz pewność, że nie zostaniesz potrącony przez samochód?

Czy Twój partner poradzi sobie, jeśli nie wrócisz w piątek po pracy do domu?

Czy masz rezerwę finansową, która pozwoli Ci utrzymać obecny standard życia gdybyś przez miesiąc, dwa lub trzy musiał poddawać sie rehabilitacji po wypadku?

Czy odłożyłeś pieniądze na wypadek trwałej niezdolności do pracy zarobkowej?

Czy Twoja rodzina może być spokojna o spłatę zobowiązań kredytowych, gdybyś nie wrócił z pracy?

Czy pomyślałaś o zabezpieczeniu funduszy na edukację swojego dziecka, gdyby Ciebie zabrakło?

Takich pytań można zadać dziesiątki. Zadaj je sobie, a jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich jest negatywna skontaktuj się ze mną. pomogę Ci znaleźć rozwiązanie problemów jakie mogą się pojawić.

Opublikowano w:

Aleksandra Krajnik

Doradztwo ubezpieczeniowe to moja pasja. Jako agent pracuję od 2014 roku i zabezpieczam życie i zdrowie setek osób. Polisa to doskonałe narzędzie pod warunkiem, że kwestie prawne są poukładane - współpracuję więc z prawnikami, księgowymi, doradcami sukcesyjnymi. Otaczam klientów kompleksową opieką.