Co to jest to IKE?

coins-912718_1280

Przy okazji reformy emerytalnej pojawił się znowu temat IKE. Coraz więcej osób pyta, co to za twór. W dzisiejszym artykule kilka słów na ten temat.

Będę pisać o IKE w AVIVA, bo charakteryzuje się ono niskimi opłatami, a poza tym środki są w prosty sposób dziedziczone. To ogromna zaleta i przewaga nad produktami dostępnymi na rynku.

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne

IKE to program emerytalny, regulowany ustawą. Wypłacając pieniądze, po 60 roku życia nie zapłacicie podatku od zysków (tzw. podatek Belki). Warunkiem jest minimum 5 lat składkowych w całym okres trwania IKE tj. do 60 roku życia.

Dostęp do środków oczywiście jest wcześniej, należy się jednak liczyć z koniecznością zapłacenia wtedy podatku od zysków.

Maksymalny limit roczny

Na IKE w AVIVA można w 2019 roku wpłacić maksymalnie 14 455 zł (limit IKE na 2019 -14295 zł + opłata dystrybucyjna 160 zł – o opłacie będzie dalej). Limity roczne są określane co roku przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ogłaszane w Monitorze Polskim. Limit ten nie dotyczy wpłat transferowych czyli z programów PPE.

Oszczędzanie regularne czy ad hoc

Tylko od was zależy, jak często wpłacacie pieniądze na IKE. Możecie oszczędzać systematycznie lub nieregularnie, raz na jakiś czas, wpłacać wolne środki. Przed końcem roku AVIVA przypomina swoim klientom o możliwym do wykorzystania limicie na wpłaty.

Fundusze do wyboru

W IKE w AVIVA pieniądze inwestujecie w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Do wyboru są fundusze do wyboru – od obligacyjnych funduszy niskiego ryzyka, po fundusze akcyjne, niosące ze sobą wysokie ryzyko inwestycyjne.

Dziedziczenie środków

Gdybyście zeszli z tego świata przed 60 rokiem życia, to zgromadzone środki nie przepadną. Jeśli przy zawieraniu umowy wskażecie osoby uposażone, będą one uprawnione do otrzymania oszczędności. Wypłacona kwota będzie całkowicie zwolniona z podatku dochodowego oraz z podatku od spadków i darowizn.

Wpłata transferowa

Zgłaszają się do mnie osoby, które w miejscu pracy mają Pracowniczy Program Emerytalny. Zmieniając pracę mogą odzyskać zgromadzone środki w ramach PPE. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wtedy przeniesienie ich na IKE, jest to tak zwana wpłata transferowa. I jak najbardziej takie tematy też możecie zrealizować ze mną.

Opłaty

IKE w AVIVA JEST ciekawym rozwiązaniem, ze względu na niskie koszty. Poniżej informacja o opłatach:

Opłata dystrybucyjna – 160 zł – potrącana z pierwszej wpłaty.

Opłata za zarządzanie funduszami – wliczona w jednostkę funduszu więc jeśli widzicie, że fundusz zarobił 2% to jest to stawka z już wliczoną opłatą.

Opłata operacyjna – 50zł – opłata za wcześniejszą wypłatę.

Opłata likwidacyjna – 500 zł (nie więcej niż kwota zwrotu lub transferu) potrącana w razie rezygnacji z IKE w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

Aby uruchomić IKE…

– spotykamy się by spisać wniosek (potrzebny jest dowód osobisty i około 20 minut),

– wpłacasz jedną składkę,

– po wystawieniu certyfikatu przekazuję dokumenty i oto masz świetny program emerytalny.

 

Zapraszam do kontaktu, porozmawiajmy o IKE. Zadzwoń +48 533 383 505 lub napisz krajnik.aleksandra (at) aviva.com.pl

A jeśli już masz IKE to zawsze możesz przenieść środki i IKE do AVIVA.

 

Opublikowano w:

Aleksandra Krajnik

Doradztwo ubezpieczeniowe to moja pasja. Jako agent pracuję od 2014 roku i zabezpieczam życie i zdrowie setek osób. Polisa to doskonałe narzędzie pod warunkiem, że kwestie prawne są poukładane - współpracuję więc z prawnikami, księgowymi, doradcami sukcesyjnymi. Otaczam klientów kompleksową opieką.