To pytanie pojawia się dość często na forum dla agentów: przyszła do mnie rodzina klienta, podejrzewają, że miał polisy na życie ale nie wiedzą co i jak i gdzie. Chcą złożyć roszczenie, ale nie wiedzą do jakiego towarzystwa je skierować.
Kto może udzielać informacji o polisach zmarłego?
Formalnie nikt. Nawet jeżeli było zrobione pełnomocnictwo to wygasa ono w momencie śmierci mocodawcy. Agenta obejmuje z kolei tajemnica ubezpieczeniowa i nie ma prawa udzielać informacji o polisach klienta, nawet po jego śmierci. Towarzystwo ubezpieczeniowe również nie odpowie czy dana osoba posiadała polisy w danym towarzystwie ze względu na RODO.
Jak sprawdzić czy były polisy?
Sposobów jest kilka, wszystko tylko kwestia czasu jaki poświęcimy na szukanie tych danych. Niektóre z metod mogą być niedostępne, jeśli np. nie masz dostępu do konta i wyciągów zmarłego, podobnie jest z pocztą elektroniczną czy telefonem.
- przegląd dokumentów papierowych – pośród dokumentów powinien być druk polisy lub listów rocznicowych. Możliwe, że przy polisie będzie też wizytówka agenta obsługującego polisę z którym warto się skontaktować – pomoże złożyć roszczenie.
- sprawdzenie wyciągów z konta – polisy należy opłacać (a to zaskoczenie, co?), stąd przeglądając wyciągi z konta znajdziesz informację o tym do jakiego towarzystwa były przelewane składki. W tytule przelewu zwykle klienci podają numer polisy, więc i ta informacja będzie na wyciągu z konta.
- sprawdzenie poczty elektronicznej – od kilku lat wielu klientów zdecydowało się na przesyłanie informacji o polisach za pośrednictwem poczty elektronicznej, stąd przeglądając pocztę można trafić na listy rocznicowe lub informacje o zaległościach w płatnościach. Pliki te zwykle są zabezpieczone hasłem, natomiast jeśli znasz zmarłego, to bez większego problemu podasz hasło dostępowe do pliku.
- sprawdzenie telefonu komórkowego – większość ubezpieczycieli przesyła smsem informacje o zaległości na polisie. W takim smsie znajdziemy informację o towarzystwie ubezpieczeniowym, czasami także numer polisy.
Jeśli są wątpliwości w którym towarzystwie była polisa, wtedy można złożyć komplet dokumentów do roszczenia do każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które podejrzewamy o prowadzenie polisy zmarłego. Warto dołączyć pismo przewodnie informujące o sytuacji, że szukasz polis i przypuszczasz, że jesteś uposażony. To najdłuższa w realizacji ścieżka będąca ostatecznością.
Co możesz zrobić dziś by ułatwić bliskim załatwienie spraw po Twojej śmierci?
Tutaj kłania się rozwiązanie o którym opowiadam klientom na spotkaniach, czyli tzw. święta teczka. To rozpiska wg której klienci porządkują dokumenty, ale także inne sprawy takie jak wskazują banki, w których posiadają rachunki, numery ksiąg wieczystych dla nieruchomości, itd.
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia roszczenia?
Do złożenia roszczenia z tytułu śmierci wymagane jest złożenie kompletu dokumentów – zestaw ten może się minimalnie różnić pomiędzy towarzystwami:
- wypełniony druk roszczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego
- kopia karty zgonu lub innego dokumentu potwierdzającego przyczynę śmierci – dla roszczeń w związku ze śmiercią wskutek nieszczęśliwego wypadku lub samobójstwem – kopia dokumentu wyjaśniającego okoliczności i przyczynę zdarzenia, czyli protokołu wypadkowego, protokołu BHP, notatki służbowej policji lub postanowienia prokuratury
- kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby składającej roszczenie
Kto może złożyć roszczenie?
Roszczenie składają uposażeni lub osoby uprawnione, o tym więcej tutaj: https://aleksandra-krajnik.pl/kim-jest-uposazony-na-polisie/
A gdy nie wiadomo kto jest uposażony?
W takich sytuacjach wszystkie osoby, które uważają, że mogą być uposażonymi, składają roszczenie (komplet dokumentów) do towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwo sprawdzi dyspozycję zmarzłego ubezpieczonego i wypłaci pieniądze uprawnionym osobom.
Pytania? Wątpliwości?
Zapraszam do kontaktu: + 48 533 383 505