Zbliża się chwila całkowitej likwidacji OFE. Tym razem nie będzie częściowego rozmontowania. Otwarte Fundusze Emerytalne przestają istnieć, a termin był wstępnie planowany na 1.06-1.08.2021 r.
Opóźnienia w uchwalaniu ustaw i ustaw do ustaw opóźnia się i zanosi się, według stanu z dnia 18.05.2021, że termin wdrożenia zmian w systemie emerytalnym przesunie się.
Co musisz zrobić?
Nic. Wtedy z automatu środki zgromadzone w OFE będą przekazane na “nowe IKE”. Masz też możliwość przekazania pieniędzy z OFE do ZUS. O tym dalej.
A ja nie mam OFE! Chyba…
W latach 1999 – styczeń 2014 roku, każdy obywatel rozpoczynający działalność zarobkową był zobligowany do przystąpienia do OFE, o ile oczywiście pracował w parciu o umowę od której były odprowadzane składki rentowe i emerytalne.
OFE objęło również osoby urodzone po 1968 roku. Inni aktywni zawodowo, mogli przystąpić do OFE, ale nie musieli.
W 2014 roku – to pamiętają wszyscy – nastąpiła sytuacja, o której moi klienci często mówią jak o momencie, kiedy “ukradziono pieniądze z OFE”. A więc nic nie ukradziono, tylko przekazano obligacyjną część aktywów (znaczy się część zgromadzonych pieniędzy) z OFE do ZUS. Także nic nie ukradziono tylko “przesunięto”.
Jeśli masz wątpliwości czy masz OFE albo nie pamiętasz jaka firma prowadzi Twoje OFE to można to sprawdzić. Należy się zgłosić do ZUS i tam udzielą informacji gdzie szukać swoich oszczędności emerytalnych.
Co za byt to “nowe IKE”?
Znane czytelnikom Otwarte Fundusze Emerytalne mają zostać przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych prowadzące rachunki inwestycyjne zwane “nowym IKE” – w odróżnieniu od “starego IKE”, czyli IKE funkcjonującego na rynku od wielu lat. Pieniądze nadal będą inwestowane w imieniu posiadacza. Zmieni się nieco nazwa.
Druga kolosalna zmiana, to taka, że “nowe IKE” ma być domyślnym wyborem przy reformie. Oznacza to tyle, że jeżeli nie złożysz żadnej deklaracji o chęci przekazania środków do ZUS, wtedy automatycznie staniesz się posiadaczem “nowego IKE”.
Nowe IKE prywatne czyli jakie?
Prywatne czyli Twoje. Sam podejmiesz decyzję co się stanie z pieniędzmi w razie Twojej śmieci czy osiągnięcia wieku emerytalnego.
W razie Twojej śmierci, Twoi bliscy będą mogli te pieniądze w całości odziedziczyć.
Będziesz mógł te pieniądze Czytelniku wypłacić w całości lub w ratach i co więcej, jeśli wypłacisz te środki po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla Pań, 65 lat dla Panów), to nie zapłacisz podatku dochodowego.
A ja już mam IKE i co mi zrobisz?
A no nic. To cudownie, że pomyślałeś już o swojej emeryturze. Teraz będziesz mieć dwa IKE. “Stare IKE” i “nowe IKE”. Podobno od przybytku głowa nie boli.
W szczególnych sytuacjach, gdy obydwa IKE są prowadzone przez tą samą instytucję, wtedy ustawodawca dopuszcza możliwość połączenia “nowego i “starego”.
Czy da się negocjować opłatę przekształceniową?
Opłata przekształceniowa jest nienegocjowalna. Zostajesz w OFE czyli stajesz się właścicielem “nowego IKE”, ale to kosztuje 15% zgromadzonych środków. Pieniądze te nie zostają w firmie prowadzącej OFE/”nowe IKE”, a trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie powiększą Twojego rachunku w ZUS, mojego też nie.
Nie taki zły ZUS jak go malują?
Najbliższą okazję do kontaktów z ZUS będziesz mieć, jeśli zdecydujesz o przekazaniu środków z OFE do ZUS właśnie. Na stronie ZUS znajdziesz formularz, który musisz wypełnić i wysłać do swojego OFE.
Z chwilą przeniesienia pieniędzy do ZUS zamieniają się one na zapis na koncie. Co roku ZUS będzie Cię informował ile masz zapisane i ile Ci dopisali w ramach waloryzacji, a co za tym idzie na jaką emeryturę możesz liczyć. To dość duża niewiadoma (tak samo jak wyniki funduszy inwestycyjnych), natomiast na wysokość emerytury może wpłynąć jeszcze jedna zmienna – stan finansów publicznych, bo to się przekłada na wielkość “dziury budżetowej” w ZUS.
Pieniąze przekazane do ZUS nie są Twoje. Choćbyś tupał nogami przed siedzibą ZUS to nikt tych pieniędzy Ci nie wypłaci jednorazowo.
Zapis na koncie nie jest też dziedziczony. Nie masz możliwości by wskazać osobę, która te środki odziedziczy. Oczywiście jest tu furtka zwana rentą rodzinną, ale nigdy nie są to wszystkie środki i przysługują tylko przy spełnieniu wielu warunków. O tym innym razem.
Pewna jest śmierć i podatku. I o ty przy przekazaniu środków do ZUS trzeba pamiętać. Masz zagwarantowaną wypłatę emerytury do końca życia, jednak emerytura jest opodatkowana. Tak, będziesz musiał czytelniku wypełnić PIT i rozliczyć się z fiskusem z każdej jednej otrzymanej wypłaty emerytury.
To kiedy te zmiany?
A no i tego to do końca nie wiadomo.
Wprowadzenie zmian było planowane od 1 czerwca 2021 roku. To do tego dnia do 2 sierpnia 2021 roku, posiadacze OFE mieli podjąć decyzję czy zostając w OFE/”nowym IKE”, czy transferują swoje środki do ZUS.
Jednak według stanu prawnego z dnia 18.05.2021 roku wiadomo tyle, że ten termin może być przesunięty o miesiąc, dwa, a może kilka. Na kwietniowym posiedzeniu sejmowym, nie został przyjęty projekt ustawy o zmianach innych ustaw dotyczących przeniesienia środków z OFE.
Ile ZUS dopłaci do mojego “nowego IKE”?
Nic. Po przekształceniu OFE w “nowe IKE” zostaną przekazane zgromadzone środki przy potrąceniu 15% opłaty przekształceniowej. Opłacane przez Ciebie składki emerytalne i rentowe będą trafiały w całości do ZUS i zapisywane na Twoim subkoncie.
Jeśli chcesz aby Twoje “nowe IKE” rosło ponad zyski wypracowane przez Fundusze Inwestycyjne, to według informacji jakie mam, będzie możliwość realizowania dodatkowych wpłat na “nowe IKE”.
A co jak zmienię zdanie?
Jeżeli podejmiesz decyzję, że przechodzisz do ZUS to pozamiatane. Nie ma możliwości wycofania środków do “nowego IKE”.
A jeśli nadal nie rozumiem o co w tym chodzi?
To napisz albo zadzwoń do mnie, chętnie Ci to wyjaśnię na spotkaniu (online lub standardowo) lub w czasie rozmowy telefonicznej.
A jeśli nadal masz wątpliwości o co chodzi z tymi IKE i przekształceniami to zapraszam do kontaktu.
Zadzwoń: 533 383 505
Przeczytaj też:
Co to jest to IKE? – Aleksandra Krajnik (aleksandra-krajnik.pl)